ברכות ההדלקה בחנוכה (ודין השוכח והתחיל להדליק בלא אחת הברכות)

מה מברכים על הדלקת נרות חנוכה, מתי מברכים, ומה הדין כשהתחיל להדליק ושכח אחת הברכות
image_printהדפסה - print

שאלה:

מה מברכים על הדלקת נרות חנוכה? וכיצד ינהג מי שהתחיל להדליק נרות ונזכר ששכח את אחת הברכות?

תשובה:

א. נוסח הברכות, והחובה לברכן קודם ההדלקה

בלילה הראשון, יש לברך על ההדלקה שלוש ברכות: א. אשר קדשנו במצוותיו להדליק נר של חנוכה; ב. שעשה נסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה. ג. שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. וכל זה בלילה הראשון, אך בשאר הלילות, אינו מברך שהחיינו (אלא רק את שתי הברכות האחרות).

ומבואר בשולחן ערוך (שו”ע, או”ח, תרעו, סעיפים א-ב ומ”ב שם), שאת כל הברכות הנ”ל, יש לברך לפני ההדלקה.

ב. התחיל להדליק, ונזכר ששכח לברך את אחת הברכות

לאור האמור לעיל, שלפני ההדלקה יש לברך את כל ג’ הברכות, עולה השאלה – מה הדין אם התחיל להדליק ונזכר ששכח לברך את אחת הברכות?

התשובה לכך היא, שהדבר תלוי: 

אם נזכר לפני שסיים להדליק את כל הנרות, יכול לברך כשנזכר. ודין זה נכון לכל שלוש הברכות.   

אך אם נזכר לאחר שכבר הדליק את כל הנרות, כאן יש הבדל בין הברכות, כדלהלן: ברכת “להדליק נר של חנוכה“, לא יוכל לברך עוד, שהרי כבר הדליק. ולעומת זאת, ברכת “שעשה נסים”, יוכל לברך גם לאחר שהדליק. ואילו לגבי ברכת שהחיינו (אם נזכר לאחר שסיים להדליק) – בעניין זה יש לכאורה סתירה במשנה ברורה: בסק”ב כותב המשנה ברורה שלא יברך עוד באותו לילה, אלא בליל שני, בשעת הדלקה; ואילו בסק”ד פוסק המשנה ברורה שניתן לברך שהחיינו גם באותו לילה, לאחר הדלקה. ובהערה בתחתית העמוד במשנה ברורה מובא יישוב לסתירה, שהדבר תלוי- כל זמן שהנרות עדיין דולקים, יכול לברך שהחיינו, ורק אם נזכר לאחר שכבו הנרות, עליו להמתין ללילה שני. 

[במקרה נדיר שבו אדם נזכר שלא בירך שהחיינו רק לאחר ההדלקה של לילה שמיני, מתלבט המ”ב האם יברך שהחיינו, הרי כאן אינו יכול להמתין להדלקה של הלילה הבא].

 
נמצא לסיכום: השוכח לברך ונזכר טרם שסיים להדליק כל הנרות, יכול לברך; אך אם נזכר לאחר שכבר גמר להדליק, הפסיד ברכת “להדליק” אך לא הפסיד ברכת “שעשה נסים”. ולגבי שהחיינו, ראינו סתירה במ”ב אם מברך כשנזכר או שיברך למחרת בשעת ההדלקה, ועמדנו על יישוב הסתירה כמבואר.
image_printהדפסה - print
Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אהבתם? שתפו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על לימוד חדש?

הירשמו עכשיו לרשימת התפוצה שלנו!